Rodzice

Rodzice

Spraw, aby Twoje dziecko z radością uczyło się języka polskiego!

Jako rodzice dzieci polonijnych w Stanach Zjednoczonych, chcemy, aby nasze pociechy miały kontakt z bogatą kulturą i językiem naszych przodków. Pragniemy, aby płynnie mówiły po polsku, aby mogły rozmawiać z dziadkami i innymi krewnymi, czytać polskie książki i oglądać polskie filmy.

Niestety, bywa, że dzieci niechętnie uczą się języka polskiego. Nie chcą mówić nim w domu, sprzeciwiają się chodzeniu do polskiej szkoły. Z czasem może to prowadzić do zerwania więzi z polskością i utrudniać im budowanie własnej tożsamości.

Istnieje wiele sposobów, aby nauka języka polskiego stała się dla dzieci przyjemnością i przygodą. Oto kilka wskazówek:

  • Stwórzcie w domu atmosferę sprzyjającą językowi polskiemu. Rozmawiajcie z dziećmi po polsku jak najwięcej, nawet jeśli nie odpowiadają w tym samym języku. Czytajcie im polskie książki, puszczajcie polskie piosenki i filmy.
  • Zapisujcie dzieci na zajęcia z języka polskiego. Dostępnych jest wiele różnych programów nauczania, zarówno online, jak i stacjonarnie. Ważne jest, aby wybrać zajęcia dostosowane do wieku i poziomu umiejętności dziecka.
  • Zachęcajcie dzieci do kontaktów z innymi polskimi dziećmi. Zapraszajcie do domu polskie rodziny, zapisujcie dzieci do harcerstwa lub innych polskich organizacji młodzieżowych.
  • Chwalcie swoje pociechy za używanie języka polskiego. Chwalcie dzieci za każde polskie słowo i zdanie, którego użyją. Nie zniechęcajcie ich, jeśli popełniają błędy - to naturalna część procesu nauki.
  • Pamiętajcie, że nauka języka to maraton, a nie sprint. Nie oczekujcie, że dzieci opanują język polski z dnia na dzień. Bądźcie cierpliwi i konsekwentni w swoich działaniach.

Jeśli martwicie się rozwojem mowy dziecka lub jego umiejętnościami językowymi, warto skonsultować się z logopedą. Logopeda może ocenić poziom rozwoju mowy dziecka i zaproponować odpowiednią terapię.

Dempster Therapeutic Services oferuje bezpłatne konsultacje logopedyczne dla rodziców dzieci polonijnych. Podczas konsultacji będziecie mogli porozmawiać z logopedą o swoich obawach i uzyskać wskazówki, jak pomóc dziecku w nauce języka polskiego.

Umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

https://slp-d.com/

Pamiętajcie, że nauka języka polskiego to nie tylko obowiązek, ale i wspaniała możliwość dla Waszych dzieci. Dzięki znajomości języka polskiego będą mogły odkrywać bogactwo polskiej kultury i literatury, budować więzi z rodziną i przyjaciółmi w Polsce, a także otworzyć sobie drzwi do wielu nowych możliwości w przyszłości.