Dlaczego dzieci dwujęzyczne są wyjątkowe?

Dlaczego dzieci dwujęzyczne są wyjątkowe?

Dzieci dwujęzyczne w Ameryce: niewiarygodne fakty

W Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 12 milionów Polaków, z czego około 2 miliony to dzieci w wieku szkolnym. Wiele z tych dzieci jest dwujęzycznych, mówiąc po polsku i angielsku.

Jeśli masz dziecko dwujęzyczne, to prawdopodobnie wiesz, że są one wyjątkowe. Mają bogatą kulturową tożsamość i mogą komunikować się z ludźmi z całego świata. Ale czy wiesz, że mózgi dzieci dwujęzycznych są również wyjątkowe?

Oto kilka niewiarygodnych faktów na temat mózgów osób dwujęzycznych:

 • Mózg osoby dwujęzycznej jest większy. Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne mają większe hipokampy, które są odpowiedzialne za pamięć i uczenie się.
 • Mózg osoby dwujęzycznej jest bardziej elastyczny. Osoby dwujęzyczne są lepsze w przystosowywaniu się do nowych sytuacji i uczeniu się nowych rzeczy.
 • Mózg osoby dwujęzycznej jest bardziej odporny na choroby. Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne są mniej podatne na choroby Alzheimera i Parkinsona.

Oczywiście, te fakty mogą brzmieć jak science fiction. Ale są one poparte badaniami naukowymi.

Dlaczego mózgi dzieci dwujęzycznych są takie wyjątkowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ale naukowcy uważają, że to dlatego, że osoby dwujęzyczne muszą stale przełączać się między dwoma językami. To wymaga od mózgu większej pracy i sprawia, że jest on bardziej elastyczny i odporny na choroby.

Dlaczego rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do nauki drugiego języka?

Oprócz oczywistych korzyści kulturowych i społecznych, nauka drugiego języka może również mieć pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Oto kilka zalet nauki drugiego języka dla dzieci:

 • Poprawa zdolności poznawczych. Nauka drugiego języka może pomóc dzieciom w poprawie zdolności uczenia się, rozwiązywania problemów i koncentracji.
 • Zwiększone szanse na sukces. Dzieci dwujęzyczne mają większe szanse na sukces w szkole i w życiu zawodowym.
 • Otwarcie nowych możliwości. Nauka drugiego języka może pomóc dzieciom w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi z innych kultur i poznawaniu nowych miejsc.

Jak wspierać rozwój dwujęzyczności u dziecka?

Oto kilka wskazówek, jak wspierać rozwój dwujęzyczności u dziecka:

 • Zacznij jak najwcześniej. Im wcześniej dziecko zacznie uczyć się drugiego języka, tym łatwiej będzie mu go opanować.
 • Stwórz bogate środowisko językowe. Otocz swoje dziecko językiem, na który chcesz, aby się uczył. Słuchaj muzyki, oglądaj filmy i czytaj książki w tym języku.
 • Bądź pozytywny i wspierający. Nie krytykuj dziecka, jeśli popełnia błędy. Podkreślaj jego postępy i chwal za wysiłek.

Jeśli masz dziecko dwujęzyczne, możesz być dumny z jego wyjątkowości. Mózg Twojego dziecka jest niesamowity i ma przed sobą świetlaną przyszłość.

 • Mózg dziecka dwujęzycznego jest tak skomplikowany, że nawet naukowcy nie do końca go rozumieją.
 • Mózg dziecka dwujęzycznego jest tak elastyczny, że może się nauczyć nawet nowego języka w wieku dorosłym.
 • Mózg dziecka dwujęzycznego jest tak odporny na choroby, że może nawet uniknąć Alzheimera i Parkinsona.

Mózg dziecka dwujęzycznego jest tak duży, że może nawet myśleć w dwóch językach jednocześnie :)


Masz dość czekania na usługi logopedyczne, tj. speech therapy czy dwujęzyczna ewaluacja? Zapisz się online już teraz i zacznij pomagać swojemu dziecku mówić lepiej w ciągu zaledwie 2 tygodni*

Ewaluujemy, diagnozujemy i leczymy problemy z mową Twojego dziecka.

Umów się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację telefoniczną z licencjonowanym logopedą w Chicago, Des Plaines lub Arlington Heights.

#logopedia #chicago #wczesnainterwencja #polski #logopeda #earlyintervention @dempsterhealth

*Akceptacja regulaminu wymagana. Oferta ważna tylko dla nowych pacjentów. Ubezpieczenia nie będą akceptowane. Prosimy o kontakt z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje